Co jsou to chia semínka?


Pokud se trochu zajímáte o zdravou stravu, tak jste určitě už narazili někde na chia semínka. Shrneme si v tomto článku nejdůležitější informace o zmíněných chia semenech a samozřejmě i nějaké nepodstatné věci se v něm vyskytnou.

Co jsou zač Chia semínka?
Do našich končin se Chia semínka se začali dovážet z Jižní Ameriky. Májové a Aztékové se jejich nemohli nabažit. Proč? Semínka vám na první pohled mohou připomínat mák. Na internetu se také píše, že "chia" znamená v překladu "sílu", ale jiný zdroj zase uvádí, že je to odvozenina ze slova " chian ", což znamená" mastný ". Kde je pravda se už asi nedozvíme?

Nutriční bohatství ve 100g chia semínek představuje cca 486 kcal, přičemž 42g tvoří sacharidy, 34g vláknina, 16,5g bílkoviny a 30g tuku. Není to nádhera? Semínka jsou známé hlavně pro svůj vysoký obsah omega - 3 mastných kyselin - téměř 60% z celkového množství tuku. Kromě omegy v nich najdete také kyselinu alfa - linolovou - ALA. Podíl vlákniny také není k zahození, v 2 polévkových lžic se nachází kolem 10g vlákniny. No a v těch dvou lžic najdeš i 18% GDA vápníku, 35% fosforu, 24% magnézia i hořčíku a téměř 50% manganu.

Chia jako součást receptů
Jeden z nosných parametrů tohoto zázraku je, že po konzumaci navozuje pocit nasycení. Empirický pokus nám dokáže, že když smícháš lžíci chia semínek s vodou a za půl hodinu jejich dojdeš zkontrolovat, tak najdeš v poháru něco jako želatinu. Čili, když ty semínka sníte, tak vám v břiše se spolu s obsahem žaludku jakoby nabobtnají a vytvoří se podobný efekt a proto nebudete hladoví. Na druhou stranu, kdyby to byl takový mega zázrak a jedli by je všichni, tak s nadváhou nemá nikdo problém a jsme krásní a štíhlí. Pravda je zase někde uprostřed.

Pro lidi trpící alergií na lepek jsou výborné... chia semínka vám mohou posloužit jako alternativa do různých snídaňových placek, nebo pokud si děláš nějakou kaši k snídani, tak je tam zamíchejte. Já si osobně ke snídani rozmixuji ovesné vločky, protein, chia semínka, slunečnicové semínka a rozinky společně s vodou a vypiji. Směs mám předmixovanou a připravenou dopředu... je to pro mne rychlý a pohodlný způsob nasnídání se a pokud nestíhám, není problém jej vypít v autě po cestě do práce. Chia nemají žádnou výraznější chuť a tak se hodí v podstatě do každého pokrmu, do koláčů, do dresingů, burgerů a smíchat je můžeš např. do jogurtu či rýže.

Doprava ZDARMA

Při nákupu alespoň za 2 000Kč získáte dopravu zdarma u PPL, České pošty a GLS.

Výběr z domova

Vybírejte dárky z pohodlí z tepla vašeho domova. Díky bankovnictví nemusíte hnout ani prstem a do 3 dnů máte hračky doma.

Vrácení zboží do 14 dnů

Nefunguje dárek tak, jak jsme popsali či vám zboží nevyhovuje? Neponičené ozkoušené ho můžete vrátit do 14 dnů.